Aktualności włoskie

11.06.2015
Samanta Cristoforetti po prawie 200 dniach spędzonych na orbicie osmicznej wylądowała na Ziemi.

SAMANTHA CRISTOFORETTI I PIERWSZE W KOSMOSIE ESPRESSO
20.05.2015Papież ogłosił Rok 2015 Świętym Rokiem Miłosierdzia
15.03.2015

Sanremo 2015
15.02.2015
W tym roku festival Sanremo wygrał zespół "Il volo". 
 Włochy potwierdziły, że zwycięzcy Festiwalu Sanremo, czyli trio młodych tenorów (mają po 21 lat) "IL VOLO" zaprezentuje w Konkursie Piosenki Eurowizji 2015 w Wiedniu utwór „Grande Amore”!


Włochy mają nowego prezydenta. 
31.01.2015


"Wysoka woda" w Wenecji
20.12.2014
Każdego roku obiegają media zdjęcia i filmy z Wenecji zalanej przez wody Adriatyku. Tak wysoki stan wody nazywany jest przez miejscowych "acqua alta" . Wysokie stany wody pojawiają się co roku  w  całym okresie zimowym, pomiedzy październikiem a lutym. Bardzo wysokie (powyżej 140 cm) średnio raz na 4 lata. 
Oto jak wygląda Wenecja, gdy zalewa ją woda:

Film z Dokumentów Google
Rzym miastem mafijnym
09.12.2014
Od kilku dni miasto Rzym jest bohaterem mafilnego skandalu, który mocno poruszył cały kraj. 
Pośród  istniejących już nazw mafii m.in.:Cosa nostra, Camorra, Ndrangheta, pojawiła się ostatnio nowa - Mafia Capitale (Mafia stolicy). W Italii zawrzało po aresztowaniu 4 grudnia 2014 roku Massimo Carminati, jednego z 4 poszukiwanych bizmesenów, specjalisty od brudnych interesów w stolicy Włoch. Wydaje się, że w "Wiecznym mieście " są skorumpowane wszystkie poziomy administracyjne.


 Monica Bellucci nową dziewczyną Bonda
4.12.2014
    Daniel Craig po raz czwarty z koleji wcieli sie w rolę agenta 007. Jego nowymi dziewczynami będą: włoska diva Monica Bellucci (50 lat !!!) oraz diva francuska Lea Seydoux (29 lat). Kolejna część przygód Bonda będzie nosić tytuł "SPECTRE". 

Neapol znów wyróżniony ;)
26.11.2014 
    Dziewięćdziesiąt procent fałszywych banknotów i monet euro pochodzi z Neapolu. Po dwuletnim dochodzeniu aresztowano dziś 56 członków organizacji znanej nawet Europejskiemu Bankowi Centralnemu jako „Napoli Group” Wszystkim zatrzymanym postawiono zarzut przynależności do organizacji przestępczej, zajmującej się fałszowaniem pieniędzy i wprowadzaniem ich na rynek. Banknoty drukowano pod Neapolem, monety zaś bito w nielegalnej mennicy pod Rzymem. Ponad połowa z zatrzymanych już przebywała w więzieniu. O ich poczuciu bezkarności świadczy wydrukowanie nieistniejącego faktycznie banknotu o nominale 300 euro, który trafił na rynek niemiecki. Jak podkreślił prokurator Giovanni Colangelo jakość fałszerstwa była tak wyrafinowana, że budziła zaniepokojenie centralnych instytucji europejskich, a na dłuższą metę niekontrolowane wprowadzanie ich do obiegu mogło spowodować poważne straty. Nic dziwnego, że gratulacje po udanej operacji przeprowadzonej przez karabinierów nadeszły także z Frankfurtu nad Menem.
Do "specjalistów z Neapolu" zgłaszali się na szkolenie nie tylko uczniowie z europy, ale nawet z Kolumbii. 

Pierwsza włoska astronautka w kosmosie- 23 listopad 2014
Trzecia nitka Metra w Rzymie już otwarta.
09.11.4014
 Po trzech i pół roku opóźnienia ruszyła wreszcie trzecia nitka metra w Rzymie. 

Pierwszy odcinek Linii C  (na zielono)  został oficjalnie otwarty 9-go listopada 2014 roku. Otwarcie kolejnego odcinka (na czerwono) planowane jest na przełomie czerwca i lipca 2015 roku.

Wulkan Stromboli aktywny
sierpień 2014
 
    6 sierpnia rozpoczęła się seria silnych erupcji na Stromboli..Erupcji towarzyszyły kłęby wulkanicznego pyłu, zaś po zboczach wulkanu rozciągały się jęzory lawy. Erupcja była na tyle groźna, że miedzy 6 a 8 sierpnia doszło do odwołania wszelkich wycieczek turystycznych w okolice wulkanu. Silne erupcje trwały do końca sierpnia 2014 roku.
    Wulkaniczna wyspa Stromboli leży w archipelagu Wysp Liparyjskich. Powierzchnię 12,4 km zamieszkuje około 600 mieszkańców. Wulkan wznosi się na wysokość 926 m n.p.m. podczas gdy jego podwodna część sięga głębokości ok. 2300 m p.p.m.
    To właśnie na Stromboli kończy się tytułowa wyprawa opisana przez Juliusza Verne’a w powieści „Podróż do wnętrza Ziemi”
 

Comments