Ciekawostki‎ > ‎

Calcio Storico Fiorentino

opublikowane: 14 paź 2009, 23:50 przez Halina Różańska   [ zaktualizowane 8 sie 2018, 04:56 ]
 
     
  Od 1530 roku we Florencji na placu przed bazyliką Świętego Krzyża rozgrywane są mecze Calcio Storico Fiorentino. Nie ma chyba drugiej tak brutalnej gry na świecie.

Immagine correlata
Risultati immagini per calcio storico fiorentino Risultati immagini per calcio storico fiorentino corteo
Na zdjęciach; Uroczyste przejście przez miasto w strojach z epoki, oraz pokazy na Placu Santa Croce, przed turniejem.
 Risultati immagini per calcio storico fiorentino
Na zdjęciu: specjalnie przygotowane piaszczyste boisko na placu santa Croce.Turniej trwa

     Rozgrywki wywodzą się od starożytnego rzymskiego "harpastum"  dosłownie "wyrwać siłą".  Dyscyplina ta była uprawiana przez legionistów rzymskich, podczas okresu pokoju, kiedy to żeby nie wyjść  z wprawy, "trenowano" walke wręcz na żywo, bez zabezpieczeń, bez litości, bez reguł. Dziś sport ten przypomina połączenie rugby , boksu, zapasów, king boxingu, piłki recznej i piłki nożnej. 
    Coroczne , w czerwcu 3 mecze rozgrywają sie pomiędzy 4 drużynami  - Florencja jest podzielona na 4 rywalizujące ze sobą historyczne dzielnice, i każda z nich wystawia jedną drużynę o nazwach  przyjętych od okolicznych kościołów:
Biali  z dzielnicy Santo Spirito 
Niebiescy  z dzielnicy Santa Croce 
Czerwoni z dzielnicy Santa Maria Novella
Zieloni z dzielnicy San Giovanni
    Drużyna składa się z  27 graczy: 4 bramkarzy, obrońców, pomocników i aż 15 napastników . Trochę podobnie, jak w piłce nożnej. "Calcianti" czyli członkowie drużyny ,muszą to być zawodnicy silni i muskularni, ponieważ nie ma możliwości  zastąpienia gracza innym ,z tego też powodu muszą opracować odpowiednią taktykę gry. Chodzi o to by zdobyć bramkę jakimkolwiek kosztem oraz by zatrzymać chcącego zdobyć bramkę z przeciwnej drużyny, też jakimkolwiek kosztem.

     

    Immagine correlata


Gracze trenują cały rok , przygotowując sie do "igrzysk". Czy sie boją przed walką ? Mówią , że tak. W końcu ich zmagania przypominają prawdziwe pole walki, gdzie nie ma litości i .. nie ma reguł.
Calcianti walczą dla Florencji, dla swoich dzielnic, kobiet, rodzin. Walczą dla chwilowej chwały. Walcza na serio, brytalnie. Czasem rozgrywki bywają przerywane ze względu na szczególnie brutalne bójki, wtedy za karę, nie wyłania się żadnego zwycięzy. Jeśli drogi czytelnik myśli , że można by może nieco złagodzić charakter meczy , to zapewniam ,że próby takie nie odoniosły pozytywnych i oczekiwanych skutków. Kilka lat temu, zdecydowano się  na wprowadzenie " nowego regulaminu" po szczególnie agresywnych rozgrywkach z 2006 roku.  Wywołane wtedy przez zawodników masowe bójki, zoprowadziły do tego , że mecze zostały zawieszona  na 2 lata. "Starzy gracze", ci najbardziej oddani tradycyjnemu regulaminowi (bez żadnych reguł) organizują coroczne protesty. Ich zachowanie spowodowało, że od 2006 roku podczas  Calcio storico nie rozegrano żadnego turnieju wyłaniającego zwycięzcę roku.  Żeby załagodzić konflikty pomiędzy drużynami, próbowano dopierać drużyny mieszane, wybierane spośród 4 dzielnic, albo organizować mecze towarzyskie, na co nie chcą przystać przyzwyczajeni do tradycji gracze i od nowa protestują. 
    

Calcio Storico - trailler


    O tym, kto z kim gra, w pierwszech dwuch meczach, decyduje losowanie. Ostatni ,to mecz o zwycięstwo, wyłaniający drużyne, ktorej barwy bedą najważniejsze we Florencji  przez następny rok , oczywiście poza kolorem fioletowym, kolorem Florencji. dla Mecz trwa 50 minut . Punkty są przyznawane, gdy piłka trafi do bramki, pół punktu dla przeciwnika, gdy piłka przeleci za bramkę. Bramka jest szeroka ,jak boisko. Piłkę można dotykać każdą częścią ciała.
Mecz jest to ostra walka, gdzie wszystkie chwyty sa dozwolone.Wolno przeciwnika dusić, bić pięścią, uderzać głową i łokciem, podcinać. Wolno też sypać piaskiem w oczy oraz kopać leżącego. Nie wolno wnosic ze soba broni na boisko ani kopać w głowę i bić z zaskoczenia. Choć to ostatnie zdarza się nagminnie i zazwyczaj doprowadza do ogólnej bójki, na boisku i na trybunach.Po każdym golu i towarzyszącej mu armatniej salwie następuje zmiana stron boiska. Trybuny sa podzielone dzielnicami, Raz w roku miasto dzieli się pomiędzy sobą i 4 dzielnice staja się dla siebie śmiertelnymy wrogami. Poszczególne dzielnice skandują " Gola" , "zwyciężymy" lub "zabij go, zabij go  ".
W rzeczywistości wygląda to gorzej niż w opisie. Dowodem na to są czekające w pogotowiu karetki. Natomiast na boisku razem z zawodnikami i sędziami znajdują się ratownicy gotowi nieść poszkodowanym  pomoc. Mimo to , chętnych mocnych i krwawych wrażeń nie brakuje. 
Zapraszam do Florencji 24 czerwca na finałowe krwawe rozgrywki, porównywalne do igrzysk rzymskich gladiatorów.

    Zwycięzcy otrzymują w nagrodę uznanie widzów oraz żywego cielaka rasy Chianina. Niegdyś miał on pożywić zwycięzców, a teraz jest jedynie symbolem.

Risultati immagini per calcio storico fiorentino

Comments