Ciekawostki‎ > ‎

Święta i świętowanie.

opublikowane: 21 sie 2013, 18:55 przez Halina Różańska   [ zaktualizowane 26 lis 2014, 12:04 ]
    Mawiało się, że Rzymianie świętowali w zasadzie z byle powodu. Wystarczyło siegnąć wstecz do czasów cesarza Trajana, by zrozumieć jak bardzo Rzymianie przedkładali dobrą zabawę nad pracę. Zorganizował on największe i najdłuższe igrzyska za czasów istnienia Imperium Rzymskiego trwające aż 123 dni. W końcowej fazie instnienia Imperium dni igrzysk i świąt było więcej niż tych roboczych.
     Kiedy pojawiło się chrześcijaństwo, stare pogańskie bóstwa zastąpili  święci kościoła katolickiego, aż w końcu przypisano im odpowiednie miejsca w kalendarzu. Dziś każdy dzień poświęcony jest jednemu lub większej liczbie świętych patronów. 

Boże Narodzenie zastąpiło rzymskie obchody narodzin Słońca i święto boga Mitry.
 
Wielkanoc i Piędziesiątnica, oba święta ruchome obliczne są na podstawie kalendarza księżycowego, a nie na podstawie informacji zamieszczonych w Biblii. 

Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny z kolei, zastąpiło rzymskie święto Feriae Augusti, dziś nazywane popularnie we Włoszech Ferragosto. By opowiedzieć, jak narodziło się to ostatnie, musimy wykonać mały skok w przeszłość.
    W 18 wieku przed Chrystusem ( przed naszą erą) Ferragosto nie było ograniczone jedynie do dnia 15 sierpnia, ale obejmowało cały miesiąc sierpień. Zaczęło się od tego, jak imperator rzymski August zarządził na swoją cześć tzw. "wakacje Augusta - ferie Augusti" . Najważniejsze obchody przypadały na dzień 13-go sierpnia. Dzień ten dedykowano bogini Dianie, świętej patronce życia leśnego i faz lunarnych - księżycowych, oraz płodności. Podczas świeta , które odbywało się w poświęconej Dianie śwątyni na jednym z rzymskich wzgórz Awentynie ,mogli brać udział niewolnicy na równie z ich Panami, jakby nie instniały pomiędzy nimi  żadne różnice klasowe. Modlono się o udane i lekkie porody, poniewąż cała natura tego święta była dedykowana płodności. Istnieją również zapiski jakoby święto Ferragosto miało również korzenie orientalne na cześć Wielkiej Matki - bogini syryjskiej Atagartis, pół kobiecie - pół rybie ( syrena?), która była patronką płodności i prac rolnych.

     Wystarczy spojrzeć na włoski kalendarz, aby przekonać sie, że pewne miesiące wciąż są poświęcone pogańskim bogom: 
  Gennaio (styczeń) pochodzi od boga Jowisza - ojca bogów, który według starożytnych Rzymian był bogiem deszczu, burzy i nieba. 
 Marzo (marzec) od boga Marsa, 
 Maggio (maj) od bogini Maji -  starożytnej , italskiej, a następnie rzymskiej matki-ziemi, bogini wzrastania.

 Podobnie jest z dniami tygodnia: i tak poniedziałek - Lunedi to dzień księżyca,  wtorek - Martedi to dzień Marsa, środa - Mercoledi to dzień Herkulesa,  czwartek - Giovedi dzień Jowisza,  piatek - Venerdi dziń Wenery, sobota -  Sabbato (sabat) dzień poświęcony Bogu chrześcijańskiemu Jahwe, zaś niedziela -  Domenica to dzień boga Słońca- Mitry.

Comments