Styczeń - GENNAIO


1 stycznia - Nowy Rok - Capodanno

5 stycznia zaczynają sie tzw. SALDI - przeceny. Potrwają one do końca lutego.

6 stycznia - Epifania

La BEFANA - to dobra czarownica, która nawiedza dzieci w nocy i tym grzecznym przynosi słodycze, a niegrzecznym węgiel (odpowiednik naszej rózgi). Łakocie są przez nią zostawiane w skarpecie zawieszonej na kominku. W tym też dniu, żartuje się, że kobiety są tak brzydkie, jak Befana- wysyłając im zabawne smsy lub obdarowując specjalnie przygotowanymi na tę okazje kartkami.

Tradycja świętowania Befany pochodzi jeszcze z czasów antycznych , kiedy to na końcu roku słonecznego, a z początkiem księżycowego, świętowano "odrodzenie się natury i przebudzenie z zimowego snu",

W czasach późniejszych zostało ono schrystianizowane i wg. nowej tradycji Befana była staruszką, którą spotkał na swej drodze jeden z trzech króli. Ten zgubiwszy droge do Betlejem miał się o nią spytać tej właśnie starszej pani, i zaprosić ją by mu towarzyszyła, aby i ona mogła zobaczyć nowo narodzonego Jezusa. Staruszka odrzuca zaproszenie króla. Po czym, żałując swojej decyzji, przygotowuje wielki kosz z łakociami i sama wyrusza w drogę do Betlejem. Ponieważ nie wie, gdzie dokładnie znajduje sie dzieciątko Jezus postanawia, że w każdym domu, gdzie znajdzie nowo narodzone dziecko pozostawi słodycze.

8 stycznia 1324 roku w Wenecji mając 69 lat umiera Marco Polo . Włoski ambasador, pisarz, podróżnik i kupiec wenecki. Słąwę zyskał pisząc kroniki ze swoich podóży do Azji, które zainspirowały póżniej Krzysztofa Kolumba.

8 stycznia 1642 roku w Arcetri, jednej z dzielnic Florencji , zmarł Galileusz. Miał 88 lat.

30 stycznia 1721 w Wenecji urodził się Canaletto , a właściwie Bernardo Belotto, włoski malarz działający w Polsce, znany przede wszystkim z serii wedut Warszawy.

Canaletto przyszedł na świat w Wenecji. Malarstwa uczył się w pracowni swojego wuja Giovanniego Antonia Canala, również zwanego Canalettem. Specjalizował się w malowaniu wedut (widoków miast), tworząc pejzaże takich miast jak Wiedeń, Drezno, Monachium czy Pirna. Przybył do Polski w 1767 roku podczas podróży do Petersburga i osiadł na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, zostając jego nadwornym malarzem. Pracował między innymi przy dekorowaniu Zamku Ujazdowskiego. Najbardziej rozpoznawanym jego dziełem jest jednak seria 30 (do dziś zachowanych 24) wedut przedstawiających ówczesną Warszawę oraz Wilanów. Stworzył także cykl widoków Rzymu. Pochowany został w kościele Przemienienia Pańskiego na ul. Miodowej, jednak jego nagrobek uległ zniszczeniu podczas II wojny światowej.


Luty - FEBBRAIO


Zwyczajowo w tym miesiącu w tzw. "tłusty wtorek" - po włosku "martedi grasso" rozpoczyna się: Karnawał w Wenecji.

6 luty - to Święto Kawy.

9 luty - to miedzynarodowy dzień Pizzy.

10 lutego 1986 roku rozpoczyna się w Palermo tzw. "Maxi proces Cosa nostr-y" i trwa do 16 grudnia 1987 roku. Kończy się 360- cioma wyrokami skazującymi na łączną ilość 2665 lat (120 skazanych).

Po serii aresztowań w 1985 roku zostają zamordowani dwaj najbliżsi współpracownicy sędziów Falcone i Borsellino: Giuseppe Montana i Ninni Cassarà. Mimo to dochodzi do procesu. Zostają przedsięwzięte szczególne środki ochrony, zarówno sędziów, jak i mafiozów - zeznają podczas procesu za specjalnie przygotowanym kuloodpornym parawanem. Sam proces odbywa się w auli - bunkrze.

Po procesie, na sędziów Borsellino i Falcone "Cosa nostra" wydaje wyrok śmierci. Obaj giną z rąk mafii w 1992 roku.

 14 luty - Walentyki.

15 luty 1564 w Pizie rodził urodził się( Galieo Galilei) Galileusz ,włoski astronom, astrolog, matematyk, fizyk i filozof, twórca podstaw nowożytnej fizyki. Galileusz był zwolennikiem heliocentrycznej budowy świata i teorii Mikołaja Kopernika.

Festival della Canzone Italiana di Sanremo - Festival piosenki włoskiej w Sanremo .


Marzec - MARZO


2 marca to dzień bitwy na pomarańcze.- La battaglia delle arance - w Ivrea blisko Tutynu.

Data bitwy jest ruchoma, w zależności kiedy wypada karnawał w danym roku.

Choć brzmi zabawnie jest to jednak krwawa wojna, w końcu pomarańcze są dość twarde i rzucane z dużych odległości mogą złamać nos lub nabić solidnego siniaka.

Jest to jedna z tradycji karnawału, którza narodziła się w średniowieczu, jadnak wtedy bohaterami spektaklu była fasola.

 

https://sites.google.com/site/pilotwycieczekwlochy/_/rsrc/1378165156942/home/page/111.jpg https://sites.google.com/site/pilotwycieczekwlochy/_/rsrc/1378165228654/home/page/11111.jpg

8 marca - dzień kobiet. We Włoszech kobiety zamiast goździka dostają żółtą mimozę, kwiat który ma symbolizować witalność , siłę i radość.

https://sites.google.com/site/pilotwycieczekwlochy/_/rsrc/1378157506578/home/page/mimoza.jpg?height=224&width=320

 

 

17 marca - jest dniem obchodów powstania Królestwa włoskiego w 1861 roku.  Dla Włochów bardzo ważna data. Narodziły sie Zjednoczone Włochy.

Pod koniec marca lub na początku kwietnia świętowana jest PASQUA - Wielkanoc. Nie ma tu koszyczka ze święconką, jak w Polsce. Symbolicznie na obiad zjada się młodego pieczonego baranka, a na deser podaje sie specjalne świąteczne ciasto tzw. "Colomba dolce", ciasto przypominające gołębia , a symbolizujące Ducha Świętego.


Kwiecień- APRILE


1 kwietnia to tzw. Pesce d'Aprile... occhio allo scherzo! - czyli dzień "kwietniowej ryby".

W tym dniu głównym żartem jest przyczepianie ukradkiem znajomym papierowych rybek na plecach.

2 kwietnia 1725 roku urodził się Giacomo Cassanowa, znany póżniej jako sławny uwodziciel wenecki.

11 kwietnia 2006 po 43 latach aktywności został aresztowany Bernardo Provenzano, boss włoskiej mafii "Cosa nostra". Provenzano był poszukiwany od ponad 20 lat przez specjalne jednostki karabinierów. Znany był ze szczególnej okrutności zwględem swoich rywali.

W 1981 roku Provenzano i Toto' Riina rozpętują we Włoszech tzw. "drugą wojnę mafijną" , podczas której eliminują wszystkich swoich rywali i powołują nową "Komisję" nad którą mają całkowitą kontrolę.

17 kwietnia 1655 roku rozpoczyna się operacja znana obecnie jako " Pasque piemontesi" - Masakra piemoncka. W ciągu jednej nocy 24 kwietnia 1655 roku w wigilię Wielkanocy ok 1712 Waldensów traci życie ze względu na swoje religijne przekonania - Chrześcijaństwo biblijne. Masowe egzekucje zostały przeprowadzane na rozkaz księcia Savoii. Operacja miała na celu eksterminację mniejszości chrześcijańskiej Waldensów z Piemontu i wprowadzenie tam religii rzymsko-katolickiej. Ponadto 148 dzieci zostało uprowadzonych i powierzonych rodzinom katolickim.

25 kwietnia - Anniversario della liberazione, czyli rocznica wyzwolenia spod faszyzmu i nazizmu.

Koniec II wojny światowej. W tym właśnie dniu zostały wyzwolone dwa miasta Mediolan i Turyn.

27 kwietnia to dzień "Gospodyni domowej" poświęcony tym wszystkim paniom, które całymi dniami dbają o dom i o całą rodzinę.


Maj - MAGGIO


1 maja - Świeto Pracy.

12 maja to dzień rowerzysty. Uffa... . W tym dniu rowerzystom się naprawdę wydaje, że są najważniejsi na świecie. Jest ich pełno na wszytkich drogach, gdzie skutecznie blokują ruch. Tego dnia lepiej nie używajcie samochodu...

17 maja piątek - to tak jak u nas piątek 13-go. Włosi uważają, że ten własnie dzień jest wyjątkowo pechowy i lepiej przeczekać go w domu. Według włoskiej tadycji to w piatek 17-go został ukrzyżowany Jezus, oraz to tego własnie dnia rozpoczął sie biblijny potop .Jakby tego wszytskiego było mało, wg. Smorfini Neapolitańskiej , coś na kształt naszego sennika , który nadaje również znaczenie numerom - 17stka przynosi hańbę.

23 maja 1992 roku ginie Giovanni Falcone, sędzia który miał odwagę wypowiedzieć walkę Mafii.

Falcone zginął podczas cotygodniowej podróży powrotnej z Rzymu do Palermo. 400 kg trotylu umieszczonego pod autostradą, ekspolodowało dzięki zdalnemu zapalnikowi radiowemu w momencie, gdy samochód Falcone przejeżdzał nad ładunkiem. W zamachu ginie Falcone razem ze swoją żoną i 3 osobami osobistej ochrony.


Czerwiec - GIUGNO


2 czerwca - La Festa della Repubblica Italiana

W 1946 roku Królestwo Włoch zostaje przekształcone w Republikę Włoską, która istnieje do dziś

24 czerwca to we Florencji dzień finałowych rozgrywek w Calcio Storico, w dniu patrona miasta św. Jana.

 


Lipiec- LUGLIO


2 lipca Organizowane jest Palio w Sienie - Palio di Luglio

5 lipca jest obchodzona we Włoszech tzw "różowa noc" - Notte rosa. Jest to święto pierwszego dnia włoskiego lata -" il Capodanno dell’estate italiana" . W pierwszy weekend lipcowy cała Riwiera Adriatycka (110km) przybiera barwę różową. Światła, farejwerki, potrawy, sosy do kanapek - wszytko przybiera różowy kolor.

6 lipca We włoskim miasteczku Sedilo (Sardynia) późnym popołudniem lub wieczorem odbywa sie tzw. ARDIA -dziki wyścig koni na cześć świętego Konstantyna Cesarza Rzymskiego.

Powtarza sie go również na drugi dzień rankiem 7go lipca. Bieg ma upamietniać bitwę o przejęcie całkowitej władzy w Cesarstwie Rzymskim po śmierci Galeriusza w 311r n.e. pomiędzy Konstantynem a Maksencjuszem.

Bitwa ta ,dzisiaj znana pod nazwą "Bitwa przy moście Mulwijskim", została stoczona 28 października 312 r. n.e o godzinę drogi na północ od Rzymu. Konstantyn I Wielki pokonał Maksencjusza. Włosi uwielbiają świętować i zupełnie im nie przeszkadza, że pomiedzy datami i miejscami wydarzeń nie ma żadnego powiązania.

7 lipca zaczynają się wyczekiwane przez wszystkich SALDI - przeceny.

14 lipca Festiwal św. Rozalii w Palermo na Sycylii.

19 lipca 1992 roku w Palermo ginie w zamachu "Cosa Nostry" Paolo Borsellino- włoski sędzia, obwołany "bohaterem narodowym", przyjaciel i współpracownik sędziego Givanni Falcone. Obaj prowadzili sławny proces włoskiej mafii tzw. "Maxiprocesso" w Palermo w 1986 roku.


Sierpień - AGOSTO


3 sierpnia 1451 roku w Genuii urodził się Krzysztof Kolumb

5 sierpnia w miasteczku Ascoli Piceno odbywa się tzw. La Giostra della Quintana - czyli Turniej zręczności rycerskej. Jest to jedna z najsławniejszych rekostrukcji historycznych we Włoszech.Turniej nie polega na pojedynkach, tylko na pokazie zręczności. Mamy tu m.in.:" turniej o skrawek materiału" , który należy zdobyć pokojując konno specjalnie przygotowaną trasę pomiedzy ulicami, "zawody w rzucie włócznią do tarczy" itp.

15 sierpnia - FERRAGOSTO. Obecnie połączono to święto ze świętem kościoła katolickiego "Wniebowzięciem Najświętszej Marii Panny".

16 sierpnia organizowane jest w Sienie drugie z koleii - il Palio di Mezzo Agosto

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji- odbywa się pod koniec sierpnia lub na początku września. Wbrew pozorom nie odbywa się w Wenecji, tylko na wyspie Lido. Uchodzi za najstarszą imprezę filmową na świecie. Festiwal został założony w 1932 roku przez hrabiego Giuseppe Volpi di Misurata. Festiwal jest obecnie częścią Biennale w Wenecji.


Wrzesień - SETTEMBRE


Od ok 6 do 14 września (w zależności jak wypada weekend) ma miejsce w Dolomitach na górze "Monte Piana" niezwykłe spotkanie - niezwykły festiwal górski International Highline Meeting. Ekstremalne wiszenie na hamakach to jego żelazny punkt.

Święto "żywych szachów" organizowane jest w Marostice w pierwszej połowie września 

10 września zaczyna się we Włoszech rok szkolny

15 września 1254 roku w Wenecji lub na wyspie Korćula (obecna Chorwacja) urodził się Marco Polo - wenecki kupiec i podróżnik. Specjalne śledztwo przeprowadzone w 2013 roku ujawniło , iż podawanie Korculi jako miejsca urodzenia podróżnika to mistyfikacja, oszustwo i kradzież dziedzictwa narodowego.

21 września - Festa della Birra - Oktoberfest


Październik - OTTOBRE


4 października

- święto patronów Włoch: św. Katarzyny i św.Franciszka

- Festa dell'Unità Nazionale- Święto Jedności Narodowej oraz wszystkich formacji wojskowych.

9 pażdziernika 1963 - Katastrofa w Vajont / Dolomity

12 października Columbus Day - święto upamiętniające odkrycie przez Krzysztofa Kolumba Nowego Świata

17 lub 18 października 1697 w Wenecji urodził się Giovanni Antonio Canal bardziej znany jakoCanaletto, włoski malarz znany przede wszystkim z malowania widoków Wenecji. Nie należy go mylić z Canaletto znanym z malowania wedut (widoków miast) Warszawy. Giovanni Antonio Canal był spokrewniony z Bernardo Belotto- również nazywanym Canaletto, w istocie był jego wujem.25 października - Światowy Dzień Makaronu

 

W październiku zaczynają się w całych Włoszech tzw. "Kastaniaty" - czyli weekendowe piecznie kasztanów na miejskich placach.


Listopad - NOVEMBRE


17 listopada 1780 w Warszawie zmarł Canaletto – Bernardo Belotto, włoski malarz działający w Polsce, znany przede wszystkim z serii wedut Warszawy.

18 listopada Święto Czekolady


Grudzień - DICEMBRE


8 grudzień - Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Dogmat kościoła katolickiego uchwalony w 1854 roku przez papieża Pio IX. Dogmat zakłada, że każdy człowiek rodzi się z grzechem pierworodnym z wyjątkiem matki Jezusa.

13 grudzień to święto tzw. "Santa Lucia" . W tym dniu, rankiem dzieci znajdują na specjalnie przygotowanym dzień wcześniej talerzyku, nadgryzione przez jednorożca, pomarańcze i ciasteczka. Według legendy przybywa na nim święta Łucja, która grzeczne dzieci obdarowuje prezentami.

23 grudnia - rozpoczyna się biały tydzień w górach - Settimana bianca (od 23 grudnia do 6 stycznia)

25 grudnia - to we Włoszech NATALE, czyli Boże Narodzenie - świętowane podobnie jak w Polsce.

Typowymi świątecznymi ciastami są: Pandoro i Panettone .

 

https://sites.google.com/site/pilotwycieczekwlochy/_/rsrc/1416955702124/home/page/pandoro.jpg https://sites.google.com/site/pilotwycieczekwlochy/_/rsrc/1416955756972/home/page/panettone.jpg

                     PANDORO                                                    PANETTONE

 

Podobnie jak w Polsce urządza się szopkę, która ma swoje korzenie właśnie we Włoszech. Przyjmuję się, że pierwszą żywą Szopkę zorganizował w 1223 roku św. Franciszekz Asyżu w miasteczku Greccio w prowincji Lazio.

 

26 grudnia - Santo Stefano - Święto św. Stefana (Szczepana) - pierwszego męczęnnika chrześcijańskiego.

W Dziejach Apostolskich czytamy, że Szczepan był jednym z siedmiu diakonów pierwotnego Kościoła, których zadaniem była opieka nad wdowami i ubogimi. Wyróżniał się gorliwością głoszenia Ewangelii, czynieniem znaków i cudów. Przez to wszystko naraził się Żydom, którzy nie sprostali w dyskusji mądrości i Duchowi, z którego natchnienia Szczepan przemawiał. Dlatego podburzyli oni lud przeciw diakonowi i oskarżyli o bluźnierstwo przeciw świątyni i Prawu. Przed Sanhedrynem Szczepan wygłosił płomienne przemówienie, podczas którego jego twarz była podobna do oblicza anioła. Wyznał, że widzi niebo otwarte i Syna Człowieczego stojącego po prawicy Boga. Po rozprawie, podczas której zeznawali fałszywi świadkowie, tłum wywlókł Szczepana za miasto, gdzie go ukamienował ok 36 roku n.e.

Kartka z włoskiego kalendarza

16 lipca 2018

Classic

  1. pl
  2. it